foto history2foto history

1926 - 2014  88 χρόνια  "ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑ"

Σύμφωνα με το αρχείο που σώζεται σχεδόν ακέραιο στο σημερινό 1ο Λύκειο Λιβαδειάς, το πρώτο δημόσιο Γυμνάσιο Λιβαδειάς έκανε την εμφάνισή του το 1926-1930. Το Γυμνάσιο στεγάστηκε μετά την ίδρυσή του στο σπίτι που βρίσκεται δυτικά του σημερινού 1ου Γυμνασίου.

Η μεγάλη όμως αύξηση του μαθητικού δυναμικού της περιοχής της Λιβαδειάς δεν επέτρεπε την στέγαση του Γυμνασίου στο χώρο αυτό και έτσι το 1932  ο τότε πρωθυπουργός της Ελλάδας Ελευθέριος Βενιζέλος θεμελιώνει το διδακτήριο  "ΕΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟ" . Την άνοιξη του 1934 εγκαινιάζεται το νέο διδακτήριο από τον Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων Γεώργιο Παπανδρέου. Δωρητής και πρώτος Γυμνασιάρχης του Γυμνασίου ο Ι. Γιαννούτσος, επιβλητική μορφή την οποία με πολύ τέχνη προσωπογράφησε ο ερασιτέχνης ζωγράφος Δημάκης (προσωπογραφία που σώζεται αναρτημένη στον κεντρικό διάδρομο του σχολείου) και εκ του οποίου και η οδός έμπροσθεν του 1ου Γυμνασίου.

Στα τέλη του 1941 με αρχές του 1942 οι Ιταλοί κατακτητές το χρησιμοποίησαν ως στρατώνα και στο τέλος του 1944 χρησιμοποιήθηκε από το  ΕΑΜ ως στρατιωτικό νοσοκομείο. Από το 1945 έως το 1964 λειτούργησε ως το μόνο Γυμνάσιο της πόλης και της ευρύτερης περιοχής και μετά το 1964 μοιράστηκε σε Αρρένων και Θηλέων λόγω της αύξησης του μαθητικού δυναμικού.

Σήμερα στεγάζεται το 1ο Γυμνάσο Λιβαδειάς και το κτίριο αυτό πρέπει να χαρακτηριστεί διατηρητέο λόγω της ιστορίας του.

(Πηγή: ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΕΝ ΛΕΒΑΔΕΙΑ 1921 Γ.Π. ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ - Φ. Γ. ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ Εκπαιδευτικοί 2003)